Eskişehir Yasal Dedektiflik

0 543 810 19 81 0 222 230 19 81

Günümüz teknolojisi ile her zamankinden daha küçük ve daha ucuz kameraları hemen hemen her yere kurmak kolaylaştı. Aslında, aramaya başladığınızda, kameraların her yerde olduğunu fark edebilirsiniz. Trafik sinyallerinde, otoparklarda ve mağazaların içinde kesinlikle vardır.

 

 Sabah kahvenizi beklerken telefonunuzda bu makaleyi okuyorsanız, şu anda size göz kulak olacak bir kamera vardır. Dadı kameraları veya eşyanızı kimin çaldığını görmek için bir video kapı zili gibi kendi "gizli" kameralarınız bile olabilir.

 

 Bu kameraların birçok meşru kullanım alanı vardır. Kamusal alanlarda güvenlik sağlayabilir ve işletmelerde hırsızlık sorununun önüne geçebilirler. Asıl sıkıntı kötü amaçlar için kullanıldığında ortaya çıkar.

 

 Kameralar Yasal Mı?

 

 Gizli kameralarla ilgili yasalar yaşadığınız ülkeye göre değişir bu nedenle yaşanılan gölgedeki yasaları kontrol etmeniz gerekmektedir. Mesele genellikle "makul bir gizlilik beklentisine" sahip olmayı bekleyebileceğiniz bir konudur.

 

 Banyolar, giyinme odaları, otel odaları ve soyunma odaları gibi özel olmasını beklediğiniz bazı alanlar vardır. Bu gibi alanlarda yerleştirilmiş gözetim kameraları genellikle yasa dışıdır. Özel olmayan alanlarda, alışveriş merkezi ya da bir şehir ve caddede yürürken, kameralar gizlenmiş olsun ya da olmasın yasaldır.

 

 Gizli Kamera Olmadığından Nasıl Emin Olunur?

 

 Kameralar küçüktür ve sıklıkla gizlenir, bu yüzden yapılacak ilk şey etrafa bakmaktır. Gizli bir kamera yerleştiren herkes bunu en akıllı şekilde yapmaz. Böcek ve gizli kamera tespiti için odayı dikkatlice incelemelisiniz.

Aşağıdaki anlatım belirtilerine bakılırsa;

 -Beklenmeyen yerlerdeki kablolar veya herhangi bir yere gitmeyen kablolar dikkatinizi çekebilir. Birçok kamera kablosuzken, açıklanamayan kablolar gizli bir kamera şüphesi taşır.

 -Duvarlarda veya diğer yerlerde küçük deliklerde gizli kamera yuvalarıdır. Kamera merceğinin bir odaya girmesi için sadece bir iğne deliği yeterlidir. Bazı gizli kamera türleri, kamera için küçük bir delik bulunan masum nesnelerde saklanarak bundan yararlanır.

 -Tanıdık bir yerdeyseniz, yeni olan veya taşınan herhangi bir şeyi arayın. Bu değişiklik içinde gizli kamera sebebi olabilir.

 

 Gizli Kamera Tespitinde Diğer Yöntemler

 

 Gizli kameraları bulmak için bir başka bir yöntem ise dinlemektir. Bu, her kamerayı yakalamanıza yardımcı olmayacaktır. Fakat harekete duyarlı bazı kameralar, biri tarafından yürürken açtıkları hafif bir tıklama veya vızıltı yapar.

 

 Gürültülü bir ortamda, kesinlikle onları duyamazsınız. ancak ışıkları, radyoları, televizyonları ve diğer ses kaynaklarını kapatabileceğiniz bir yerdeyseniz, bir kameranın etkin olduğunu duyabilirsiniz. Mercek yansımalarını aramak için ışıkları kapatmayı ve odayı bir el feneri ile taramayı da deneyebilirsiniz.

 

 Gizli Kamera Dedektörleri

 

 Profesyonel kalitede gizli kamera dedektörünün kullanımı hem daha kolaydır hem de daha etkilidir. Profesyonel dedektörler kamera bulmak için iki yöntem sunar: lenslerden o parlamayı ararlar veya kablosuz bir kameradan RF yayınlarını tespit ederler.

 Gizli Kamera Bulursanız Ne Yapmalısınız?

Bir dedektörle kameraları bir tane kamera bulursanız bile yetkililere başvurmanız en iyisidir. Yerel polisiniz sadece kamerayı çıkarmakla kalmayacak aynı zamanda oraya kimin koyduğunu da bulabilecektir. Sizi veya başkalarını gözetlemelerini önleyecektir.

Pill Digital