Eskişehir Yasal Dedektiflik

0 543 810 19 81 0 222 230 19 81

Boşanma Davalarında Dikkat Edilecek Hususlar

 

Bir evlilik sona erdiğinde, eşler ve çocukları genellikle stresli olayların büyük bir fırtınası ile karşı karşıya kalırlar. Yeni yaşam düzenlemeleri, ebeveynlik programları ve elbette mal ve para ile ilgili kararlar vermek zorunda kalırlar.

 

 Bu değişikliklerin neden olduğu duygular, eşlerin yasal boşanma sürecini anlamalarını zorlaştırabilir. Hatta doğru kararlar alma yeteneklerini bile bozabilir. Boşanma işlemlerine başlamadan önce süreç hakkında bilgi sahibi olmanız durumunda işler daha kolay yoluna girebilir.

 

 Boşanma Davalarında Kazanmak ve Kaybetmek

 

 Birçok insan boşanmaya eşini mahkemede “yenmeyi” umarak başlıyor. Aslında, boşanmada nadiren gerçek bir kazanan olur. Tipik boşanma çocuk velayeti, destek ve mal paylaşımı gibi çeşitli konuları içerir.

 

 Nadiren boşanmakta olan eşler istedikleri her şeyi başararak ayrılırlar. Boşanma davaları sonrasında bir eşe çocukların birincil fiziksel vesayeti verilebilir, ancak istenenden çok daha az miktarda destek alabilir. Bu yüzden kazanmaya çalışmak anlamsızdır.

 

 Boşanma Anında Doğru Karar Vermek

 

 Boşanma sırasında yaşamı değiştiren birçok kararlar önünüze gelecektir. Örneğin, evin satılıp satılmaması gerektiğini belirlemeniz gerekebilir. Sadece davayı halledebilmek için hızlı bir karar vermeyin. Önemli seçimler yaparken, olası sonuçları düşünmeniz çok önemlidir.

 

 Boşanma Davalarında Çocuk Psikolojisi

Çocuğunuzun yanında eşinize zalimce şeyler söylemenin kalıcı bir etkisi olabilir. Psikolojik çalışmalar, boşanma sırasında ebeveynlerin daha fazla kavga etmesinin, çocuklara daha fazla zarar verdiğini göstermektedir.

 

 Ne zaman acı verici bir şey söylemek üzereyseniz, konuşmadan önce düşünmek için kendine biraz zaman tanıyın. Uygulanacak basit bir kural var. Her hangi bir şey söylemeden önce içinizden 10’a kadar sayın.

 

 Ayrıca, istismar veya ihmal geçmişi olmadıkça, çocuklarınız diğer ebeveynleriyle ilişki kurmaya devam edecektir. Eşinize ne kadar üzüldüğünüzün önemi yok. Sağlıklı bir ebeveyn-çocuk bağı kurmalısınız ve cesaret kırmaya veya müdahale etmeye çalışmamalısınız.

 

 Boşanma Sırasında Her Söze Kulak Asmayın

 

 Boşanmış arkadaşlarınız, boşanmanızda neler olması gerektiği konusunda size tavsiyelerde bulunabilir. Ne yazık ki, diğer insanlardan edindiğiniz bilgiler ve tavsiyeler yanıltıcı veya yanlış olabilir.

 Her boşanmanın farklı sorunları vardır.

 

 Arkadaşlarınız, olanların tipik bir boşanma olduğuna inanıyor olabilir. Kararlarınızı başkasının deneyimlerine dayandırmamak en iyisidir. Bunun yerine avukatınızdan, akıl sağlığı profesyonellerinden ve davanızın özelliklerini bilen mali danışmanlardan aldığınız tavsiyelere güvenin.

 

 Boşanma Sırasında Avukat İle Olan İlişki

 

 Avukatınıza tüm kilit hususları konuşmalısınız. Böylece avukatınız davanızı doğru bir şekilde analiz edebilir ve size uygun tavsiyelerde bulunabilir. Avukatınızdan bir şey saklamayın. Eğer saklarsanız, iyi bir sonuç alabilme ihtimaline çoktan zarar vermiş olabilirsiniz. Benzer şekilde, eşinize karşı da dürüst olmalısınız.

Boşanma Sebepleri

 

 Boşanma sebepleri yasalarla da belirlenmiştir ve aşağıdaki durumlarda boşanma davaları açılabilir;

 -Eşiniz sizi aldatırsa,

 -Eşiniz hayatınıza kast edecek bir davranış sergilediyse veya onur kırıcı hareketlerde ve söylemlerde bulunuyorsa,

 -Eşiniz sorumsuz bir hayat sürüp sizin bu hayat ile daha fazla yaşayamayacak hale gelmeniz durumunda,

 -Tekrar düzelmeyecek şekilde evlilik temelleri sarsılan durumlarda boşanma davası açılabilir.

Pill Digital