Eskişehir Yasal Dedektiflik

0 543 810 19 81 0 222 230 19 81

Şantaj, o kişi belirli talepleri yerine getirmediği sürece, kişinin utanç duymasına veya maddi zarara uğramasına neden olacak bir şey yapma tehdidi içerir.

 

 Tehdit unsurları aşağıdaki konuları içerebilir:

 -Utanmasına neden olabilecek bir kişiyi özel olarak ifşa etmek,

 -Maddi zarara neden olabilecek hassas bilgileri ortaya koymak,

 -Bir kişiyi suçlamak,

 -Bir kişinin bir suça karışmasını rapor etmek tehdit unsurları arasında yer almaktadır.

 

 Tehdit edilen eylemden kaçınmak için, şantajcının parasını ödemek veya başka bir işlem yapmak zorundadır. Şantajcının talep ettiği eylem kendi başına yasa dışı olabilir veya olmayabilir. İnternet kullanımının artması da şantaj ve siber suçlar arasında örtüşmeye yol açmıştır.

 

 Şantajın Tanımı

 

 Birçok şantaj biçimi, devletler tarafından suç olarak kabul edilir. Çoğu devlet şantajı, bir kişiyi bir şeyler yapmaya zorlamak için şiddet veya başka zarar tehditleri içeren bir tür haraç veya zorlama olarak görür. Şantaj, genellikle çok yıllı hapis cezasına ve büyük para cezalarına neden olabilecek bir suç olarak sınıflandırılır.

 

 Hukukta Şantajın Yeri

 

 Tehdit - şantaj araştırması yapılması çok önemlidir. Şantaj, ceza hukuku ile ilgili bir kavramdır. Bir kişiyi bir şeyler yapmaya zorlamak için fiziksel zarar veya mülkün tahrip olma tehdidini içeren bir hırsızlık şekli olarak kabul edilir. Hükümet yetkililerini içeren davalarda bir kimseyi zorla ve sebepsiz yere tutuklama tehdidi gibi kötüye kullanımı da içerebilir.

Zorbalık temel olarak kuvvete dayalı bir suçtur fakat şantaj bilgiye dayalı bir suçtur. Şantaj yapanlar genel olarak kurbana zarar veren bilgilere sahiptir. Kurbanı zorlamak ve bu bilgiyi ortaya çıkarmak için tehditler kullanır.

 

 Bilginin doğru mu yanlış mı olduğuna bakılmaksızın şantaj suç sayılır. Suçun temel unsuru, şantajcının, bilgileri açığa vurma tehlikesiyle mağdurdan para, mal veya hizmet alma niyetidir.

 

 Beklenmedik Anda Karşılaşılabilecek Tehditler

 

 Toplum içinde yaşarken ister istemez aynı fikirde olmadığımız ve ters düştüğümüz insanlar oluyordur. Fakat karşılıklı hakaretler ve tehditler ciddi sonuçlar doğurabilir. Önemli olan bu gibi durumlar ile karşılaşırsanız ne yapmanız gerektiği hakkında yeterli bilgi sahibi olmanızdır. Herhangi bir tehditle karşılaşırsanız ya da karşılaştığınızı hissederseniz bu konuyu hemen yetkililere haber verin.

 

 Bu konuları ciddiye almamak ya da önlem almakta gecikmek istenmeyen sonuçlara sebep olabilecektir.

 

 İnternet Ortamında Tehdit Ve Şantaj

 

 Gerçek hayatta değil sanal alemde de insanların tehditler ve şantajlar ile karşı karşıya kaldığı bir gerçektedir. Kim olduğunu bilmediğiniz biri sizi durmadan tahrik etmeye çalışıyor olabilir. Tehditler savurup size şantaj yapabilir. Bu tür bilişim suçları, özellikle kullanıcısı çok olan sosyal medyalarda daha fazla görülmektedir.

 

 Şantaj ve Aile Kavramları

 

 Şantaj ve tehditlerin en çok ekmek yediği konu ailedir. Aile düzenlerinin bozulmasını istemeyen bireyler birçok şantaja göz yummaktadır ve istenileni yapmaktadır. Fakat aslında bu durum aile düzenini bozma konusunda çok daha ciddi sonuçlar doğurabilir.

 Bu konuda yapılaması gereken özel yetkili kurumlarla görüşüp sorunun çözümü için profesyonel yardımlar almaktır.

Pill Digital