Eskişehir Yasal Dedektiflik

0 543 810 19 81 0 222 230 19 81

Teknoloji çağında yaşıyoruz ve ihtiyacımız olan her türlü bilgi artık kağıtlarda değil cep telefonları vb. cihazlarda depolanmaktadır. Sadece bilgi değil fotoğraflar, videolar ve çeşitli diğer anılarımızı bu cihazlarda koruma altına aldığımızı düşünürüz. Fakat durum maalesef bu kadar kolay ve basit değildir.

 

 Teknolojik gelişmeler beraberinde bilişim suçlarını da getirmektedir. Sosyal medyalarda ya da başka yollar ile kendi kimlikleri yerine sizin kimlikleriniz ile işlem yaparak kendilerini korurlar.

 

 Veri Kurtarma Nedir?

 

 Bilgilerin, belgelerin, fotoğraf ve videoların bir cihazdan başka sağlam bir cihaza aktarılmasına veri aktarımı denir. Bu işlem çalınmış, yıpranmış ve zarar görmüş verilerin kurtarılması için uygulanmaktadır.

 

 Veri kurtarma işlemi çok karmaşık gibi görünse de kaybettiğinizi sandığınız değerli bilgilerin tekrar kurtarılmasını sağlamaktadır.

 

 Veri Kurtarmanın Avantajları

 

 Veri kurtarma operasyonlarının olduğunu bilmek sizleri güvende hissettirecektir. Her ne kadar teknoloji gelişmiş olsa da verilen kaybolması mümkün oluyor. Bu kaybolma teknik arızalardan kaynaklanabildiği gibi çalınma risklerinden dolayı da olabilir.

 

 Özellikle büyük firmaların verilerinin kaybolması, o firmaları ciddi manada tehlikeye sokar. Tehditlere kadar uzanan bu sıkıntılı süreçten kurtulmak büyük önem taşır. Bu verilerin kaybolmaması için geliştirilen bilgi güvenliği standartlarına da kesinlikle uyulmalıdır.

 Verileri Kurtarmanın Yolları

Verilerin kurtarılmasının birçok çeşidi olsa da işe öncelikle cihazın tanıtımı ile başlanır. Gelişen teknoloji sayesinde veriler nasıl çalınabiliyorsa yine aynı teknoloji ile kurtarılabilmektedir. Veri kurtarma çalışmaları sonucunda istenilen her türlü bilgiye tekrar ulaşılacaktır.

 

 Bu süreç sadece zamansal farklar meydana getirir. Aranan bilgi ve belgenin büyüklüğüne göre veri kurtarma çalışmalarının süresi artacak ya da azalacaktır. Bilişim suçlarına karşı her zaman uzmanlardan yardım almak büyük önem taşır.

 

 Veri Kayıplarını Önlemek İçin Uyarılar

 

 Veri kaybı risklerinizi azaltmak için belgelerinizin bir kopyasını sürekli olarak başka bir cihazda yedekleyin. Yedekleme yaptığınız bu dosyaları belirli aralıklar ile kontrol ederek güncelliğini sağlayın. Harici diskler de size bu konuda yardımcı olacaktır.

 

 Diz Üstü Bilgisayarlarda Veri Kaybı

 

 Laptoplar her türlü ortama girip fiziksel müdahalelere daha fazla maruz kalırlar. Bu nedenle laptoplar masa üstü bilgisayarlarına göre daha fazla veri kaybetme riskine sahiptir. En çok karşılaşılan veri kaybetme olayları ise laptopların kapandıktan sonra tekrar açılmaması ile başlıyor.

 

 Bozuk veriler ve virüs saldırılarına maruz kalmak bir başka veri kaybı sebeplerindendir. Sabit disk hatası, ortamda oluşan yangın ya da sıvılardan oluşan zararlar da verilerinizin kaybolmasına sebep olacaktır.

 

 Ortada hiçbir şey yokken verileri yanlışlıkla silmişte olabilirsiniz. İşte tüm bunlar veri kayıplarının sebeplerine birer örnektir.

 Veri Kaybı Yaşandığında Yapılması Gerekenler

Her ne sebepten olursa olsun veri kaybı yaşandığı durumlarda olayın daha da kötüye gitmemesi için uzmanlardan yardım almalısınız. Yurt dışında bu konuda özenli çalışmalar yapılsa da ülkemizde hala bu konuda büyük bir gelişme mevcut değildir. Bu yüzden veri kurtarma uzman kadrosuna başvurmalısınız.

Pill Digital