Eskişehir Yasal Dedektiflik

0 543 810 19 81 0 222 230 19 81

Ne yazık ki, dolandırıcılık bugün dünyamızda çok yaygın olmuştur. Seçmen sahtekârlığından banka hesap sahtekârlığına kadar birçok dolandırıcılık türü vardır.

 

 Dikkat etmeniz gereken 9 dolandırıcılık türü aşağıdaki gibi verilmiştir;

 -Mail Dolandırıcılığı,

 -Ehliyet Dolandırıcılığı,

 -Sağlık Dolandırıcılığı,

 -Borç ve Kredi Kartı Dolandırıcılığı,

 -Banka Hesabı Devri Dolandırıcılığı,

 -Çalıntı Vergi İadesi Dolandırıcılığı,

 -Seçmen Dolandırıcılığı,

 -İnternet Sahtekârlığı,

 -Yaşlı Kesim Dolandırıcılığı.

 

 Aşağıda dolandırıcılık çeşitlerinin bir kısmı açıklanmıştır.

 

 Mail Dolandırıcılığı

 

 Mail sahtekarlığının tanımı basittir. Mail kullanımını içeren herhangi bir sahte etkinliktir. Bu, birinden para ya da kişisel bilgileri edinmek ve aldatmak için bir mail gönderme olarak tanımlanabilir. Başka bir deyiş ile birinin postalarını çalmak, açmak ya da para ve eşya toplamak için mail kullanmak anlamına gelebilir.

Mail sahtekarlığına karşı korunmanın en iyi yolu, bir maile yanıt vermeden önce yasal olduğundan emin olmaktır. Resmi bir iletişim parçası gibi görünen bir telefon numarası varsa, şirketin bağlı olduğu telefon numarasını doğrulayın.

 

 Ehliyet Dolandırıcılığı

 

 Sürücü ehliyetine birçok şey için ihtiyaç vardır. Örnek olarak; uçağa binmek, banka hesabı açmak ve tabii ki yasal olarak araba sürebilmek bunların başında gelir. Bazı insanların bir sürücü ehliyetini çalmaya çalışmaları şaşırtıcı bir durum değildir. Böylece tüm bu şeyleri sizin adınıza yapabilecekler.

 

 Birine sizin adınıza ehliyet aldı ise siz bile farkında olmadan itibarınızı tamamen mahvedebilir. Elbette trafik ihlalleri endişe vericidir. Ancak adınıza daha kötü suçlar işleyebilecekleri için endişelenmeniz gerekir. Dolandırıcı devletinizde yaşamaya başlarsa, ehliyetinizi yenileme zamanı geldiğinde başınız derde girebilir.

 

 Banka Hesabı Dolandırıcılığı

 

 Temizlenmesi en zor dolandırıcılık türlerinden biri, bir hırsızın banka hesabınıza erişmesidir. Bu tür dolandırıcılık karşısında hızlı davranmazsanız banka hesabınızı tamamen boşalabilir. Bu parayı asla geri alamayabilirsiniz. Hesap özetlerinizi düzenli olarak izlediğinizden ve izin vermediğiniz tüm transferlere dikkat edin. Geri dönüşü neredeyse imkânsız olan bir olayla karşılaşmamak için son derece duyarlı olun.

 

 Seçmen Dolandırıcılığı

 

 Bu dolandırıcılık çoğu seçimlerde gündem yaratmayı başarmıştır. Ancak gerçekte ne anlama geliyor? Aslında birçok anlamı içinde barındırıyor. Seçmen sahtekarlığı, oy verme sürecine yapılan her türlü yasa dışı yolları tanımlamak için kullanılan geniş bir terimdir. Seçim sırasında iki kez oy vermek, sahte bir kimliğe oy vermek ve oy almak gibi durumlardır.

 Yaşlı Kesim Dolandırıcılığı

 

Tüm bu tür dolandırıcılık türleri herkesin başına gelebilse de yaşlı insanlar için de büyük bir tehlikedir. Yaşlılar diğer insanlara göre sahtekarlık faaliyetlerini gösterenler tarafından daha çok hedef alınmaktadırlar.

 

 Yaşlılar genellikle daha güvenilir, iyi niyetli ve iyi kalpli insanlar olarak tanınırlar. Onları telefon dolandırıcılığı veya banka havalesi dolandırıcılığı gibi dolandırıcılık türlerine karşı daha savunmasız olarak düşünürler. Birçok dolandırıcının seçtiği yollar arasında piyango kazancı, çekiliş ödülü ve hatta sağlık hizmetleri sunma gelmektedir. Yaşlı insanlar bu aldatmacalar nedeniyle, finansal ve kişisel bilgilerine erişim kazanmalarına yardımcı olur.

Pill Digital